255 Paper Details
212oC’de 2 Saat Süreyle Isıl İşlem Görmüş (ThermoWood) ve Tek/Çift Kat UV Sistem Parke Vernik Uygulanmış Dişbudak (Fraxinus excelsior) Odununda Bazı Yüzey Özelliklerinin Belirlenmesi
Ümit Ayata, Tuğba Gürleyen, Levent Gürleyen, Bruno Esteves, Nevzat Çakıcıer
Abstract
Bu çalışmada; 212oC’de 2 saat süreyle ısıl işlem görmüş (ThermoWood) dişbudak (Fraxinus excelsior) odununa uygulanan tek ve çift kat UV sistem parke vernik katmanları üzerinde renk parametreleri ve salınımsal sertlik değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç ile dişbudak (Fraxinus excelsior) odununa ThermoWood metoduna göre 212oC’de 2 saat süreyle ısıl işlem uygulanmıştır. Daha sonra elde edilen malzeme yüzeylerine tek ve çift kat UV sistem parke vernikleri uygulaması yapılmıştır. Bu test örnekleri üzerinde; renk ve salınımsal sertlik değerlerine ait deneyler uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre, tek kat UV sistem parke vernik katmanlarının ışıklılık (L*), kırmızı renk (a*) tonu değeri ve sarı renk (b*) tonu değerinin çift kat UV sistem parke vernik katmanlarına göre yüksek olduğu görülmüştür. Salınımsal sertlik değerinde ise çift kat UV sistem parke vernik katmanlarının tek kat UV sistem parke vernik katmanlarına göre fazla salınım değeri verdiği tespit edilmiştir.
Published in:
5th International Symposium on Innovative Technologies in Engineering and Science 29-30 September 2017 (ISITES2017 Baku - Azerbaijan)